Winners

2018

Jury: Marta Álvarez, Sabine Molenaar, Sussanne Visser

ACT Prize: Yang Han Bi, ‘Trigger Warning’ (Korea)

ACT DURI Prize: Cíe. Caminante, ‘Palma’ (Belgium)

ACT BAD Prize: Emilien Truche & Guillaume Auzépy, ‘Cofetti’ (Germany)

 

Mentions

  • Best Performer: Daniball, ‘Iocari’ (Aragón/Belgium)
  • Best direction: Las Huecas, ‘Projecte 92’ (Catalunya)

2017 ACT prize 

  • Jury: Selma Spahic, Maitane Zalduegi, Daniela Perez
  • Winner: Los Moñekos
  • Title: YI-HA
  • Catalunya

2017 ACT DURI prize 

  • Jury: Selma Spahic, Maitane Zalduegi, Daniela Perez
  • Winner: Angela y Koldo
  • Title: Un cuerpo sinvergüenza
  • Catalunya – Euskal Herria

2016 ACT prize 

  • Jury: Alicia Otxandategi, Rolando San Martin, Michael Whaites
  • Winner: Poliana Lima
  • Title: Atávico
  • Country: Spain

2016 ACT DURI prize 

  • Jury: Alicia Otxandategi, Rolando San Martin, Michael Whaites
  • Winner: Quintijn Relouw
  • Title: But that could never happen
  • Country: Netherlands

2015 ACT prize 

  • Jury: Peter Sunesson, Izaskun fernandez, Ana Lopez, Jacqueline Van Benthem, Cristina Celada
  • Winner: Igor Vrebac
  • Title: Homo Sapiens
  • Country: Netherlands – Bosnia

2015 ACT DURI prize 

  • Jury: Peter Sunesson, Izaskun fernandez, Ana Lopez, Jacqueline Van Benthem, Cristina Celada
  • Winner: Cooperativa Maura Morales
  • Title: Wunschkonzert
  • Country: Cuba – Germany

2014 ACT prize 

  • Jury: Itziar Lazkano, Joan Negrié and Nak Hyun Kang
  • Winner: Silbatriz Pons
  • Title: Ni si ni no sino todo lo burlesco
  • Country: Madrid- Spain

2014 ACT DURI prize 

  • Jury: Itziar Lazkano, Joan Negrié and Nak Hyun Kang
  • Winner: Betti Combo
  • Title: Al Cubo
  • Country: France

2013 Short pieces

  • Jury: Carlotta Garlanda, Sleepwalk Collective and Vicente Colomar
  • Winner: Sabine Molenaar
  • Title: That’s It
  • Country: Bélgica

 

2012 Short pieces

  • Jury: Kate Craddock, Ana Pérez and Igor de Quadra
  • Winner: Ana Mendes
  • Title: Self Portrait
  • Country: UK / Portugal

 

2011 Short pieces

  • Jury: Amanda Robers, Miguel Oyarzun and Sandra Fdz. Agirre
  • Winner: Alma Söderberg
  • Title: Cosas
  • Country: Suecia

 

2010 Short pieces

  • Jury: Meritxell Checa, Danielle Groenberg, Carlos Gil, Justi Larrinaga and Arben Zharku
  • Winner: BK Jung Dance Project
  • Title: On the Road
  • País: Corea del Sur

 

2010 Dantzine

  • Country: Reyes de Lara, Teresa Brayshaw and Nak Kyung Khan
  • Winner: Mohammed Abbassi
  • Title: I am my Mother
  • Country: Irán

 

2009 Short pieces

  • Jury: Alberto Magno, Lorena Montenegro and Simon Piasecki
  • Winner: Elena LaDolorosa and David Quincoces
  • Title: Los jóvenes no saben lo que es llorar ni pasarse la vida corriendo
  • Country: Euskal Herria

 

2009 Dantzine

  • Jury: Anne-Lyke van den Elshout, Constanze Rosner and Eva guerrero
  • Winner: Sigridur Soffia
  • Title: Uniform Sierra
  • Country: Islandia

 

2008 Short pieces

  • Jury: Oihane Espuñez, Maite Agirre and Lauren Atanes
  • Winner: Temple Theatre
  • Title: Out of Chaos
  • Country: UK

 

2008 Dantzine

  • Jury: Josu Montero, Janine Dijkmejer and Pedro Madoz
  • Winner: Roberta Marques
  • Title: Looking Forward
  • Country: Brasil
  • Mention: Charlotte Griffin
  • Title: Raven Study
  • Country: EEUU

 

2007 Short pieces

  • Jury: Irantzu Azpeitia, Nina Fadija, Ana Serna and Andrew Loretto
  • Winner: Dejabu Panpin Laborategia
  • Title: Covek nije tica
  • Country: Euskal Herria
  • Mention: Marta Navaridas
  • Title: Look at them Now
  • Country: Euskal Herria

 

2006 Short pieces

  • Jury: Isabel Blanco, Maria Ibarretxe, Annete van Zwoll and Gonzalo Centeno
  • Winner: Jasmina Krizaj
  • Title:  Zebra In the hair saloon
  • Country: Eslovenia
  • Mention: Cuchillo y Tenedor
  • Title: Spinning-TV
  • Country: España

 

2005 Short pieces

  • Jury: George Laferriere, Carmen Pardo and Alberto Velasco
  • Winner: Meritxell Checa Esteban
  • Title:  Cuando los poetas desaparecen
  • Country: Catalunya

Iruzkina idatzi - Escribe tu comentario - Post Your Thoughts


*